Afrika Katil Böceği

Afrika Katil Böceği Nedir?

Afrika katil böceği (Platymeris biguttata) nedir, nelerle beslenir, nerede nasıl kaç yıl yaşar, özellikleri ve zararları nelerdir, ilaçlaması nasıl yapılır?

Afrika Katil Böceği

Adından da anlaşılacağı üzere; Afrika kökenli Afrika Katil Böceği'nin (Platymeris biguttata), dünya üzerinde yaklaşık 50.000 türü bulunmaktadır. Hemiptera takımının bir üyesi olan ve dünyanın bir çok bölgesinde bulunan bu canlı türü, ülkemizde ise hobi olarak meraklıları tarafından yetiştirilmektedir. Zehirli ve yırtıcı bir böcek olan Afrika Katil Böceği, ortalama 10-40 mm. arası değişen boylarıyla ve parlak desenli farklı renkleriyle göze çarpmaktadır. Beklenmedik saldırıları ile bu böceğe Suikastçi Böceği (Assassin Bug), İkiz Benekli Suikastçi Böceği, Beyaz Nokta Suikastçi Böceği, Beyaz Gözlü Suikastçi Böceği'de denmektedir. Kabuklu meyve sebze ve diğer böceklerin derilerini delmek için tasarlanmış hortum benzeri ucunda iğnesi bulunan ağız yapısına sahiptir.

Ortalama 2 yıl ömrü olan Afrika Katil Böceği'nin, bazı türleri kanatlı olmakla birlikte, bazı türleri ise; sırttan baş kısmına kadar sert dikenlerle kaplıdır. Çok ağır hareket eden bu canlılar avlanma esnasında çok hızlı aksiyonlar gösterebilmektedir. Kendi ağırlığının 2 katı büyüklüğündeki böcekleri rahatlıkla avlayabilmektedir. Suikastçi böceklerin bir diğer özelliği de, aynı anda grup halinde saldırabilmeleridir.

Afrika Katil Böceği'nin Yaşamı Ve Beslenmesi

Afrika'dan dünyanın bir çok ülkesine gözlem ve ticari amaçlı yayıldığı tahmin edilen Afrika Katil Böceği (Platymeris biguttata), ülkemizde de yetiştirilmekte ve Çanakkale başta olmak üzere; nem oranı yüksek diğer şehirlerde de nadir de olsa görülmektedir.Karanlık ve nemli ortamları seven Afrika Katil Böceği dinlenme için genellikle, çürümüş içi boş kütük altlarında yaşar.Uzun iki antene ve üç çift bacaklara sahiptir.Bazı türlerinin kanatları vardır ve uçabilirler, bazı türlerinin ise; sırt bölgeleri sert dikenler ile kaplıdır.Yumurta ile üreyen bu zehirli canlıların, yumurtaları parlak kahvemsi renktedir.Ağızlarında bulunan hortumsu boğum ile beslenirler.Hortum ucunda, avını ve diğer besin maddelerini delebilecek kadar ucu sivri sert ve keskin bir iğnesi bulunur.Bu iğne sayesinde avına salgıladığı zehirli sıvı sayesinde avını etkisiz hale getirir.Meyve sebze özleri ve diğer böcek türleriyle beslenen Afrika Katil Böceği nadirde olsa kendi türlerini de avlayıp yiyebilmektedir.En sevdiği yiyecekler arasında Tırtıl, Hamam Böceği, Sinek, Cırcır Böceği başı çekmektedir.

Yumurtadan çıkan Afrika Katil Böceği ortalama 6-9 hafta arasında erişkinliğe ulaşır ve yetişkinlik dönemi ömrü ortalama 2 yıldır.Yetişkinlik döneminde 5 cm. boyuna ulaşan Afrika Katil Böceği, avlanma esnasında avını umursamaz gibi görünür.Bu aldatıcı durumu çok kısa sürer.Arılar gibi petek gözlere sahip olan bu canlıların refleksleri çok yüksektir.Ağır hareket etmelerine rağmen atakları çok hızlı gelişmektedir.Ani bir atakla avını kıskıvrak yakalayan Afrika Katil Böcekleri, grup halinde de saldırabilmektedirler.Kuvvetli zehri sayesinde avını kısa sürede öldüren Afrika Katil Böceği, avının içindeki sıvı ile beslenir ve avdan geriye sadece posası kalır.Genel olarak Afrika Katil Böceği zehirinin ise; insanlar için ölümcül olmadığı gözlemlenmiştir, fakat ısırığının eşek arısı ısırığından daha kuvvetli olduğu bilinmektedir.

Afrika Katil Böceği'nin Zararları

Zehirli ve yırtıcı haşere grubundan olan Afrika Katil Böceği'nin insanlar için ölümcül olmadığı, fakat tehdit olarak algıladıklarında, insanlara da saldırıp ısırdıkları bilinmektedir.Araştırmalara göre, ısırığının şiddeti eşek arısı ısırığından daha şiddetli olduğu belirlenmiştir.Bazı medya yayınlarına göre, zehrinin kuvveti Kobra Yılanı'nın zehrinin 10 katı güçlü olduğu iddia edilse de, bu iddiayı doğrulayacak belge, sadece bir kaç cümlelik makale yazısından ibarettir.

Afrika Katil Böceği İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Akdeniz Hijyen; insanlara ve yaşam alanlarına zarar veren Afrika Katil Böceği'ne karşı , Antalya Alanya'da %100 garantili ilaçlama yöntemleri ile profesyonel hizmet vetmektedir.Afrika Katil Böceği ile mücadele de, uzman ekibiyle sorunun kaynağını ve en doğru yöntemi belirleyerek harekete geçer, 15 gün ile 1 ay arasında mükemmel sonuç almanızı sağlar.Ayrıca ilaçlamanın yanı sıra aynı sorunla tekrar karşılaşmamanız için de, uygulama sonrası gerekli bilgileri sizinle paylaşır.

Akdeniz Hijyen; insan sağlığına, hedef dışı canlılara ve çevreye zarar vermeyen, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı, halk sağlığı alanında da haşerelere karşı ilaçlama usul ve esasları hakkında yönetmelik ve ilgili belediyenin vermiş olduğu ruhsatlara uygun bir şekilde biyosidal ürünleri kullanır.