Fare

Fare (Mus)

Fare nedir, nerede ne kadar yaşar, nasıl beslenir, özellikleri, zararları ve insan üzerindeki etkileri nelerdir, fare mücadelesi ve ilaçlaması nasıl yapılır?

Fare

Kemirgenler sınıfının önemli bir üyesi olan fareler dünyanın her yerinde farklı türleriyle görülmektedirler. Boyları türlerine göre; 9 mm. ile 1.5 metre arasında değişirken, ağırlıkları da; 20 gram ile 91 kilogram arasında değişmektedir. Otçul, etçil ve hepçil olarak beslenen elastik yapılı bu omurgalı canlılar, kendi boylarından daha küçük yerlere rahatlıkla girebilirler. İnsanların yaşam alanlarında, iş yerlerinde, depolarda, kısacası hemen her yerde yaşayabilen fareler, çok hızlı üreyebilen memeli canlılardır ve sıcak kanlıdırlar. Bu yüzden insanların yaşadığı alanlarda sıklıkla dolaşırlar.Genel olarak en ciddi sağlık problemlerine sebebiyet verebilecekleri gibi aynı zamanda aç ve çaresiz kaldıklarında, insanların yumuşak dokulu bölgelerini de kemirecek kadar saldırganlaşabilirler.

Geçmişten beri bir çok hastalığın taşıyıcısı olarak bilinen fareler başta veba olmak üzere; tifüs, verem, Lyme, salmonella, humma, listoriosis gibi hastalıkların genel taşıyıcısı olarak kabul edilirler. Taşıdıkları bu mikropları ise; dışkıları, kılları, tükürükleri ve idrarları aracılığıyla bulaştırırlar. Ayrıca ısırıkları ile Sodoko adı verilen çok tehlikeli bir hastalığa da yol açarlar. Taşıdıkları ve salgıladıkları bakterilerle farelerin çok fazla zaman kaybetmeden mümkünse yaşam alanından uzaklaştırılması, değilse etkisiz hale getirilmesi gerekmektedir. Fareyle mücadele ve fare ilaçlama alanında geliştirilmiş olan ilaçlar ve yöntemler, oluşacak problemin en aza indirilmesi için oldukça etkili bir rol oynamaktadır. Fare türleriyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Fare'nin Yaşamı Ve Beslenmesi

Keşfedilmiş 43 türü bulunan ve dünyanın her yerinde rahatlıkla yaşayabilen kemirgen sınıfı üyesi fareler, başta tahılgiller olmak üzere; meyveler, otlar, sebzeler, böcekler gibi birçok farklı yiyeceği tüketebilen hayvanlardır.Bazı fareler tarlalarda yaşar ve ekinleri besin olarak kullanır, bazı türleri ise lağımlarda ve kanalizasyonlarda yaşar.Fareler kemiksiz bir yapıya sahip oldukları için küçük alanlardan dahi geçerler.Özelikle çatı, bodrum, merdiven boşluğu, gıda yerleri gibi alanlarda daha çok bulunurlar.

Türüne bağlı olarak değişmekle birlikte bir dişi fare 1 senede 5-7 kez hamile kalabilir ve her doğumda 7-9 arasında yavru doğurabilir.Bu da yılda ortalama 35 farenin diğer fare popülâsyonlarına katılması anlamına gelir.Fareler memeli canlılar oldukları için yavrularını canlı olarak doğururlar.Ortalama yaşam süreleri ev farelerinde 11 ay , çatı farelerinde 16 ay ve lağım farelerinde ise 48 aydır.İstisnai olarak; bazı türlerinin ömrü 2-3 yıl arası olurken, bazı türleri de 10 yıla kadar yaşamaktadır.

Fare'nin Yaşamı Ve Beslenmesi

Fare'nin Zararları

Farenin bilinen zararları ise; astım hastaları ve nefes darlığı çeken insanların yaşam alanlarında bulunduklarında, bıraktıkları dışkıları ile bu rahatsızlıkları daha da tetikleyip nefes almalarını zorlaştırabilirler.İnsanları tehdit olarak algıladıklarında saldırabilirler.Bazı türlerinin kendi boylarının 5 katı kadar sıçrayabildiği bu canlıların, saldırısında olası hastalıkların ve mikropların bulaşma oranı oldukça yüksektir.Hızlı üreyebilmeleri ve zeki olmalarıyla bilinen bu kemirgenler, çok kısa sürede yaşam alanlarını istila edebilirler.Özellikle otellerde ve konaklama yerlerinde, restaurant gibi gıda sektörlerinde müşteriler tarafından görülen fareler kurumların prestijlerini de sarsmaktadır.Hayatı boyunca insanlardan ve diğer düşmanlarından kaçarak korkuyla yaşamaya çalışan fare; gıdalara, yapılara ve insan sağlığına olan zararlarından dolayı, dünya çapında zararlı olarak kabul edilen canlıdır.Denek olarak kullanılmalarının ve bir çok yabani havyan türüne besin kaynağı olmalarının dışında, asıl varoluş sebepleri henüz keşfedilememiştir.

Fare İle Mücadele Yöntemleri

Fareler ile mücadele geçmiş çağlardan beri devam etmektedir ve bu süreçte bir çok mücadele yöntemi uygulanmıştır.Bazıları oldukça başarılı olurken, bazı yöntemler ise; sadece günü kurtarmaktan öteye geçememiştir.Fare ile mücadele de amaç; yok etmek veya imha etmek değil, onlara zarar vermeden ve yaşam alanlarımıza girmeden gerekli tedbirleri alarak uzak kalmalarını sağlamaktır.Çünkü yok edilen farenin yerine bir zaman sonra başka fare gelebilir ve bu döngü hiç bitmez.Geçmiş dönemlerde veba salgını veya bilinen diğer adıyla Kara Ölüm'ün sebebi olarak bilinen farelerin hepsini yok etme çabası içine giren avrupalıların bu girişimleri daha ağır sonuçlar doğurmuş olup, farenin de sebepsiz yaratılmadığını ve ekolojik sistemde var olmaları gerektiğini geç te olsa anlamalarını sağlamıştır.Sorunun çözümünü ancak milyonlara varan insan ölümünden sonra bulan avrupalı bilim insanları, farelerin doğal ve öncelikli düşmanı olan kedilerin ve şahin, atmaca, kartal, doğan gibi eğitilebilir kuşların evlerde ve yaşam alanlarında bulundurulmalarını sağlayarak büyük oranda kara ölüm hastalığının önüne geçebilmişlerdi.Bu kültürel çözüm fare ile mücadele de geçmişte olduğu gibi günümüzde de hala en etkili ve en kesin yöntemdir.Böylece fare zehirlerine verilen paralarla evcil hayvanlar da rahatlıkla beslenip bakılabilirler.

Fareler ile mücadele de yapılan bir başka hata ise; fare kapanlarının kullanılmasıdır.Zararlı da olsalar, tehlikelide olsalar nihayetinde yaşam hakları olan ve can taşıyan bu sevimli-sevimsiz minnak hayvanlar, işkence ile öldürülmemelidirler.Kapana takılan bir farenin, sürekli olarak fiziksel baskıya maruz bırakılması, organlarının ezilmesi, aç ve susuz bırakılması ve saatlerce belki de günlerce o halde acı çekmesi hiçbir koşulda kabul edilemez.Eğer ille de öldürülmesi gerekiyorsa; bu işlemin acı çektirmeden ve eziyet etmeden yapılması gerekir.

Bu sıkıntılardan dolayı firmamız fare kapanlarının kullanımını kesinlikle tavsiye etmemektedir ve önermemektedir.Fare ile mücadelede her zaman öncelikli olarak biyolojik ve kültürel mücadeleyi destekleyen firmamız, aşağıda belirtilen ilaçlama yöntemlerinin, yapılan uygulamalarda sonuç alınamadığında en son çare olarak uygulanmasını tavsiye etmektedir.

Evinizde ya da yaşam alanlarınızda veya herhangi bir yerde bir fare görmeniz, sizinle aynı ortamı paylaşması ve istila etmesi anlamına da gelebilir.Evinizde doğum yapmış bir fare var ise; çok sayıda farenin olduğu ve bu yavruların beslenmesi, büyümesi için anne farenin daha çok çalışacağı da unutulmamalıdır.Fareler tehlike altında olduklarını hissettiklerinde saldırıya geçerler.Bu tip durumlarda kemirgenlere karşı tepki verilmemelidir.Ayrıca; çocuklar ve evcil hayvanlar mümkün olduğu kadar kendisini tehlike altında hisseden fareden uzak tutulmalıdır.Zeki olmaları ve hassas burunlarıyla bilinen fareler, geceleri aktif olduklarından dolayı çok kullanılmayan alanları kendi yaşamlarını devam ettirmek için değerlendirirler ve özellikle mutfakta veya yakınlarında yuva yaparlar.Mutfakta günlük kullanılan araç gereçleri hemen yıkayıp ortadan kaldırmak gerekir.Yiyeceklerin üzerleri örtülmeli, kapatılmalı ve saklamak için cam ya da metal kaplar tercih edilmelidir. Karton kutuları ve çöpleri de ortada bırakmamak gerekir ve çöp kutusunun ağzının da sürekli kapalı kalması sağlanmalıdır.Yiyeceklere ulaşımda bırakılacak ufak bir boşluk, farelerin elastik vücut yapıları sayesinde bu dar yerlere dahi zorlanmadan girmelerine olanak sağlar.Duvar çatlakları kapatılmalı, tuvalet ağzına kapak konulmalı, sızacakları her delik onarılmalıdır.Kullanılan canlı yakalama kafesleri ve tabletler ise; çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlerde olmalıdır.Zira canlı olarak yakalanan fareler kendilerini korumak adına yaklaşan her canlıya saldıracaktır.Evde ya da yaşam alanınızda ölü ele geçirilen kemirgenler ise; kontrol edilmediklerinde kökü kokulara sebep olmaktadır.Tuzakları sürekli kontrol etmeli ve canlı yakalanan fareler mümkünse öldürülmeden yaşam alanından uzaklaştırılmalıdır.

Zekilikleriyle bilinen fareler ile mücadele de kolay olmaz.Bireysel mücadeleler genellikle sağlıklı netice vermemekte, hatta durumu daha da kötüye götürebilmektedir.Kullanılan zehirli maddelerin insan sağlığına ve hedef dışı canlılara zarar vermesi, hijyenin bozulmasına yol açan koşulların oluşması gibi pek çok olumsuz durum, farenin yol açtığı zarardan daha fazlasını meydana getirebilir. Modern fare ilaçlaması ise; sorunun kök-neden analizi ile ele alınmasını, çözümlenmesini ve tekrarlanmamasını, ayrıca aktivite görülen alanın hijyene kavuşturulmasını sağlamaktadır.Fare ilaçlamasında bilinen ve kullanılan 3 tip müdacele yöntemi vardır.

Fare istasyonları, içerisine farenin girip çıkabileceği şekilde tasarlanmış kapalı ve kilitli kutulara verilen isimdir.Kilitli kutuların içine; mum blok ya da tablet şeklinde fare yemleri (zehirleri) yerleştirilir.Kutular kapalı ve kilitli olduğu için çocuklar, bebekler veya evcil hayvanlar için tehlike arz etmez.Tüm açık ve kapalı alanlarda farelerle yapılan mücadelede kapsamında kemirgenlerin çok sevdiği tahılları bulunduran yemlerin yağışlardan ve diğer dış etkenlerden korunması amacıyla ilaçlama istasyonlarının içine konularak uygulama alanına bırakılması şeklinde yapılır.Uygulama başında ve sonunda herhangi bir renk, koku ve leke bırakmaz, tamamen kemirgen ile mücadeleye yöneliktir.

Diğer bir yöntem ise; fareler için tasarlanmış ve üretilmiş, son derece çekici ve lezzetli bir formülasyona sahip, oldukça işlevsel bir yem türü olan pellet yemleri, granül halinde serpme yöntemi ile hedef bölgelere yerleştirilir.Bu yemlerle yapılan uygulamalar son derece başarılı sonuçlar vermektedir.Yapılan uygulamanın etkisi nem ve yağış almadığı sürece kuru ortamda da son derece etkili ve uzun sürelidir.Pellet fare yemleri, fare ve sıçan gibi kemirgenlerle mücadelede kullanabileceğiniz en etkili ilaçlardan biridir.Etkinliği en zorlu hava koşullarında bile görülen Rodilon fare zehiri, nemli ve yağışlı havalarda dahi etkisini gösterir. Alanınıza farenin yemesi için alternatif yemler koysanız dahi, pasta formülasyonu içerisindeki bitkisel yağlar ve diğer çekici maddeler, ortamdaki fare için daha cazip ve çekici bir gıda olacaktır.Bu yüzden herhangi bir ekstra işleme gerek kalmadan fare istasyonu içerisine yerleştireceğiniz Pellet fare yemleri, hem kısa sürede fareyi üzerine çekecek hem de yaşam alanınızda farklı gıda arayışına girmeden ve sizi de etkilemeden zehri yiyip ölecektir.

Bu ilacın uygulanması herhangi bir hazırlık veya uğraş gerektirmez.Bu yüzden çokça tercih edilmektedir.Kullanıma hazır özel ambalajında bulunan pellet fare zehiri, çocukların ve evcil hayvanların, hedef dışı yaban hayatının ulaşamayacağı yerlere ve hasara dayanıklı blok kutuları içinde el değmeden uygulanmalıdır.Bu yemler fare istasyonları içerisinde de kullanılabilir.

bos
bos

Başka bir yöntem ise; pasta zehiridir.Fare ve sıçanlar için son derece cazip olan küçük kullanıma hazır zarflar içinde sunulan hoş kokulu bir yemdir.Küçük paketler halinde kek kıvamına getirilmiş yemler açık alanlarda kullanıma uygun, neme ve yağışlara dayanıklı olarak geliştirilmişlerdir.Mum bloklardan farkları istasyonların giremeyeceği küçük ve dar alanlara atılarak uygulanabilmesidir.Farelere etki mekanizması kurutma üzerine olduğu için ölen kemirgenler herhangi bir sebepten dolayı koku yapmaz.Firmamızın hem açık alanda hem de kapalı alanda en çok kullandığı uygulama yöntemidir.Fare ve sıçanlar bu yemi tek bir defa yedikten sonra en geç 7 gün içinde ölürler.Öldükten sonra bir mumyalaşma başlar ve bu başkalaşım kokuyu azaltır. İçinde insanlar ve evcil hayvanlar için itici bir madde bulunur.

Fakat; bu yemlerin kokusu ve görüntüsü sadece fareleri cezbetmez.Bazı pasta fare zehirleri görünüm olarak turta ve kurabiyeleri andırmaktadır.Bu benzerlikten ve kokusundan dolayı, aldanıp yiyen çocuklarda ve özellikle köpeklerde zehirlenme vakaları görülmüştür.Bu tür yemler çocukların ve evcil hayvanların kesinlikle ulaşamayacakları yerlere konulmalıdır, önemle hatırlatırız.

Birçok farklı hastalığı doğrudan ya da dolaylı olarak bulaştırma potansiyeline sahip fareden kurtulma yolları, kişisel çabalarla etkili sonuçlar elde edilmesine yardımcı olabilir.Bilinçsizce ya da bilgisizce yapılan sıvı ilaçlama uygulaması yalnızca göz önünde olan ve sıvı ilacın ulaşabildiği farelere etki etmektedir.Oysa; gerçek ve kalıcı bir kemirgen mücadelesi gizlenen fareleri de hedef almalıdır.Ayrıca ilaçlama yapılan alanda çocuklar ve evcil hayvanlarında yaşamı söz konusuysa; gelişi güzel uygulama yapmak, onlarında yaşamını ve sağlığını tehlikeye atabilir.

Fareler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz; farenin zararlarından kurtulmanın en etkili ve kesin çözümü, fare ilaçlama hizmeti veren bir haşere ilaçlama firması ile temas kurmaktır.Firmamız uygulamayı hem içeride hem de dışarıda mükemmel sonuç almak için çevreye hakim olarak gerekli tüm izinleri ve tedbirleri eksiksiz alıp uygulamayı tüm hedef dışı canlıları uygulamanın zararlı etkisinden korunmasını sağlayarak bütün farelerden kurtulmaya yönelik yapar.

bos

Fare İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Firmamız, insanlara ve yaşam alanlarına zarar veren farelere karşı, %100 garantili fare ilaçlama yöntemleri ile tam hizmet vetmektedir.Uzman ekibiyle sorunun kaynağını tespit edip, fare ile mücadelede en doğru yöntemi belirleyerek harekete geçer ve 15 gün ile 1 ay arasında mükemmel sonuç almanızı sağlar.Fare nasıl yok edilir konusundaki uzmanlığını teknik analizlerle birleştirerek sorunuzun kaynağını tespit eden firmamız, fare ilaçlamanın yanı sıra aynı sorunla tekrar karşılaşmamanız için de gerekli bilgileri sizinle paylaşır.İlaçlama ekibimiz tarafından daha önce belirlenmiş olan farelerin giriş-çıkış noktalarının kapatılması da alanda fare probleminin tekrarlanmasının önüne geçecektir.Fare aktivitesinin bertaraf edilmesine müteakip alanda detaylı temizlik ve sanitasyon yapılır.Böylece aktivite görülen bölge, farelerin geride bırakmış olabileceği mikrop ve virüslerden arındırılır.Fare ilaçlama hizmeti Antalya’da yaptığımız uygulamalar arasında ilk sıradadır.Firmamız uzun yıllar yaptığı uygulamalar ile fare konusunda uzmanlaşmış ve sorun çözüm oranı %100'e çok yaklaşmıştır.Evde, otellerde ve konaklama merkezlerinde ve daha birçok yaşam alanında bu kemirgen türüne karşı 7/24 ilaçlama hizmeti vermekteyiz.Fare ilaçlama ve farelerle mücadele, hem maddi açıdan hemde sağlık açısından ciddi mücadele ister.Biz bu ciddiyetin farkında olan bir ilaçlama şirketiyiz.Kemirgen ilaçlamayla ilgili daha detaylı bilgiye buradan, hareşelerle ilgili genel mücadele yöntemlerine ise; buradan ulaşabilirsiniz.

Fare İlaçlamada Akdeniz Hijyen!

Uzun yıllardır Antalya Alanya'da profesyonel fare ilaçlama hizmeti veren firmamız, Sağlık Bakanlığı onaylı tüm gelişmiş ilaçlama ve yok etme yöntemlerini kullanarak, zararlıların oluşumunu ve gelişimini başarıyla engellemektedir.Personelimizin tümü işinin ehli olup sertifika sahibidir.Bu etkenlerde müşterilerimizin kesin ve net sonuçlar almasında büyük rol oynamaktadır.

Akdeniz Hijyen; mekan ve zaman ayırt etmeksizin profesyonel hizmetle en hızlı biçimde sorunu çözüme kavuşturmak için hareket etmektedir.Fare ilaçlamada kullanılan ekipmanlar ve malzemeler tüm ilgili kurumlarca onay almış, insan sağlığını tehlikeye atacak her türlü etkenden arındırılmış malzemeler ve ekipmanlar kullanılmaktadır.

Pratik çözüm öneri ve uygulamalarıyla tek sefer de tüm farelerin yok edilmesini ve hijyenik ortam oluşmasını sağlayan firmamız, ilaçlama hizmetinin ardından hizmete ilişkin analiz raporu hazırlayarak sizlere sunmaktadır.Karşı karşıya kalmış olduğunuz tüm fareleri anında yok etmek istiyorsanız bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

  • Günün her saati (7/24) iletişim araçlarımızdan bize ulaşabilir, acil yardım talebinde bulunabilirsiniz.
  • Ücretsiz keşif sistemimiz sayesinde yaşam alanlarınızda olası tehdit unsurları hakkında uzman ekibimiz tarafından bilgi ve destek verilmektedir.
  • Canlı destek operatörlerimiz aracılığıyla farelerle ilgili yaşadığınız sorun ya da problemler hakkında yardım ve destek verilmektedir.
  • Sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize ulaşarak her türlü fare sorunlarınız için yardım ve destek verilmektedir.
  • Çağrı merkezimizdeki operatörlerimiz her türlü fare sorununuz, şikayet ve önerileriniz için sizin görüşlerinizi değerlendirmektedir.
  • Web sitemizdeki talep formlarını kullanarak, her türlü fare sorununuz, bireysel ve kurumsal yardım için destek alabilirsiniz.