Oryantal Doğu Şark Hamam Böceği

Oryantal Doğu Şark Hamam Böceği

Oryantal doğu şark hamam böceği nedir, nerede ne kadar yaşar nasıl beslenir, özellikleri ve zararları nelerdir, doğu hamam böceği ilaçlaması nasıl yapılır?

Oryantal Doğu Şark Hamam Böceği

Birçok akrabası gibi Afrika kökenli olan Oryantal hamam böceği, doğu hamam böceği, şark hamam böceği, su böceği veya kara böcek olarak ta bilinmektedir. Latince adı Blatta orientalis olan Oriental hamam böceklerinde yetişkin erkekler 18-29 mm. yetişkin dişiler de 20-32 mm. arasında boy ölçülerinde olabilirler. Ergin erkek oryantal hamam böceği ortalama olarak, 110-160 gün, dişisi ise 35-180 gün arasında yaşar ve toplam yaşam süreleri ise ortalama 1-1.5 yıl arasındadır. Koyu kahverengi veya siyah renkli olan doğu hamam böceğinin gövdesi parlaktır ve yağlı görünüme sahiptir. Dişisi, erkekten biraz farklı bir görünümde olup ilk bakışla kanatsız gibi görünseler de, başlarının hemen altında fonksiyonel olmayan kanatlara sahiplerdir. Genellikle 20-29 °C arası sıcaklık değerlerini tercih eden bu türün dişilerinde sadece kanat kaideleri bulunurken, erkeklerde ise kanatlar vücudun yarısına kadar uzanır. Doğu hamam böceği, Türkiye'nin yerli böceğidir ve diğer hamam böceği türlerine nazaran daha yavaş hareket ederler. Oryantal hamam böcekleri için su çok önemlidir ve yiyecek olmadan bir ay kadar bir süre yaşayabilirler ancak, su olmadan en fazla iki hafta hayatta kalabilirler.

Oryantal Hamam Böceği'nin Yaşamı Ve Beslenmesi

Ülkemizde alman ve amerikan hamam böceğinden sonra sıklıkla görülen en büyük zararlı haşeredir.Oryantal hamam böceklerinin mevsimsel bir büyüme döngüleri vardır.Yağmurlu havaların yoğun olduğu zamanlarda daha hızlı büyürler.Ergin nüfusun sayısı geç ilkbaharda ve erken sonbaharda en yüksek seviyelere ulaşır ve geç yaz ve erken sonbahar döneminde gözle görülür derecede azalır.Eğer nimfler, sonbahar geldiğinde henüz erginliğe erişmemişlerse, genellikle ilkbahara kadar da erginleşmeden kalabilirler.

Erkekler koyu kırmızımsı kahverengi renkte olup, dişilerse daha koyu kahverengi veya siyaha çalar renktedirler.Erkek fertlerin kanatları gelişmiş olmasına rağmen, dişilerde kanatlar küçülmüş ve her iki kanatta dumura uğramış görünümdedir.Bu yüzden erkek ve dişi fertler birbirinden kolaylıkla ayrılırlar.Erkeklerde ön kanatlar abdomenlerinin sonuna erişemezler ve üst kanatları koyu kahverengi olup karınlarının üçte ikisini kaplarlar.Dişilerin karınları erkeklere nazaran daha geniştir ve düz bir satıhta yürürken karın kısımları sanki yere değecekmiş gibi görünürler.

Oryantal Hamam Böceği'nin Yaşamı Ve Beslenmesi

Dişi ve erkek fertlerin boyları 1.5-2 cm. kadardır.Bazı bölgelerde erginlerin boylan 1.8–3.0 cm olarakta görülmüştür.Bacaklar vücudun genel rengine göre daha açık renktedirler ve üzerleri dikencikli olup genellikle yavaş hareket ederler.Ergin dişi 34–181 gün, ortalama 6 hafta kadar yaşamaktadır.Bölge farklılıklarına göre; sıcak yerlerde ömürleri 2-4 ay olmasına karşılık, serin yerlerde ömürleri 7 ay kadar olmaktadır.Hayatları genelde 1-1.5 yıl devam etmektedir ancak; laboratuar ortamında böcek gelişmesini 311-800 gün arasında tamamladıkları gözlemlenmiştir.

Doğu hamam böceği diğer türlere göre biraz daha yavaş seyahat etme eğilimindedir.Genellikle sıcak, karanlık ve nemli yerleri tercih ederler.Su böceği olarak adlandırılmaları da biraz da bu sebeptendir.Genellikle organik maddelerin çürüdüğü kanalizasyonlar, rutubetli bodrumlar, verandalar ve diğer rutubetli yerlerde bulunurlar.Ev dışı ortamlarda, açık havada, çalılıkların içinde, yaprak örtüsünün altında, malç altında ve diğer nemli yerlerde de bulunabilirler.Ayrıca; bir besin ve sıvı kaynağına ihtiyaç duyarlar.Nimfler ergin böceklere benzer bir tabiata sahiptirler.Gerek iç mekânlarda gerekse açık havada çürümekte olan canlı maddelerin yakınında bulunurlar.Bahçelerde, yaprakların ve çiçek bahçesi malçlarının altına saklanırlar.Kanalizasyon, su yolu ve bodrum gibi yüksek rutubetli ortamlarda yaşarlar.Hem nimf hem de ergin oryantal hamam böceği uyuşuk bir yapıya sahiptirler ve genellikle yerin altında kalan iç mekanları tercih ederler.

Çiftleşen dişiler 10-15 gün sonra yumurtlamaya başlarlar ve dişi böcekler bu keseleri yiyecek ve su kaynaklarının yakınındaki güvenli yerlere 1-2 hafta aralıkla yumurta bırakırlar.Dişi doğu hamam böcekleri yumurta paketlerini karınlarının ucundan dışarı çıkararak 12 saat ile 5 gün arasında değişen sürelerde (maximum 1 hafta), bu vaziyette yumurta paketlerini taşırlar.Sonrasında paketler sıcak, korunmuş ve gıdaların bulanabilecekleri yerlere bırakılır.Ergin dişi yaşama müddeti boyunca (10-25 adet) ortalama 15 adet yumurta paketi bırakır.Her bir yumurta paketinde ortalama 16-18 arası yumurta bulunur.Yumurta paketleri 1.5–2 cm. boyunda kestane kahvesi renginde, (kırmızımsı kahveden, siyahımsı kahve rengine kadar değişen renklerde) ve 1 cm. genişliğe sahiptirler.Paket içinde yumurtalar iki sıra halinde dizilmişlerdir ve her sırada 8'er yumurta bulunur.Yumurtaların kuluçka süreleri sıcaklığa bağlı olup 1–3.5 ay arasında değişmektedir.Düşük sıcaklıklarda ise bu süre uzamaktadır.23 °C altında yumurta devresi 2-3 ay kadar sürmektedir.Normal oda şartlarında yumurtaların olgunlaşma süresi 41–81 gün arasında değişmektedir.0 °C'nin altındaki sıcaklıklarda yumurta keseleri yaşayamaz.

Oluşumlarından ve bir alana bağlandıktan ve ortam sıcaklığı 29.5 °C ise yaklaşık 42 gün sonra, eğer ortam sıcaklığı 21 °C'de ise, yaklaşık 81 gün sonra kendi başlarına yumurtalar çatlar ve nimfler ortama çıkarlar.Yumurtayı terk eden nimflerin kapsül dışına çıkabilmesi için, kapsülün dikişli gibi görünen çıkıntılı kesiminin iki eşit parçaya ayrılması gerekir.Genç bireyler buradan dışarıya çıkarlar.Nimfler yumurtadan ilk dışarıya çıktıklarında şeffaf veya açık kehribar (beyazımsı renkte) rengindedirler.Gözleri ise bariz bir şekilde siyah renklidir.Yumurtadan çıkan nimfler 5 mm. boyundadırlar.Dişi erginler yeni çıkan nimflere yardım etmezler ve ilgi göstermezler.Bu yüzden nimfler yumurtadan çıkar çıkmaz hemen yürümeye başlarlar ve hızla deri değiştirirler.7 deri değiştirdikten sonra ergin hale geçerler.Nimfler 2. derisini 2–4 haftada, 3.ve 4. derisini 6–8 haftada, 5. ve 6. derisini 3–4 ayda değiştirirler.Nimflerin başlangıçtaki açık renkleri zaman içinde koyulaşır.Yumurtadan çıktıktan 3 gün sonra açık renk koyu hale gelir.Koyu renk olma hali orta kısımlarda siyah lekeler halinde başlar ve sonra bütün vücudu kaplar.Bacaklar en son renklenirler. Deri değiştirme esnasında ekseri ya anten ve bacaklar zarara uğrar veya kırılırlar.Sonradan bu organlar tamir edilirler.6. deriyi değiştiren nimfler erginlere benzerler.Böcekler bu dönemde 9–11 aylık olup ergin durumuna gelmeye adaydırlar.Bu devrede her iki cinsiyette de kanatlar henüz gelişmemişlerdir.Bu halleri ile az gıdalanırlar ve istirahattadırlar.Adeta bulundukları yerlerde bir nevi dinlenme dönemi geçirirler.

bos

Şark hamam böceği aslında açık havada yaşayan bir böcek türü olup doğal ortamlarda canlı kalmaya uygundur.Çoğu oryantal hamam böceği nüfusu, bahçenin kuytu yerlerinde, malçların altında, yaprak yığınlarının içinde, taşların altında ve açık havadaki molozlarda bulunurlar.Eğer erişim sağlayabilirlerse sundurmaların altındaki ve duvardaki boşluklarda ve alt döşeme boşluklarında da yaşarlar.Oryantal hamam böcekleri, büyük şehirlerde rögarlarda ve kanalizasyonlarda oldukça sık görülürler. Doğu hamam böceği her türlü pislik, çöp ve diğer çürüyen organik maddeler ile beslenebilir.Özellikle yiyecek çöplerine ve atılan teneke kutuların içeriğine çok düşkündürler.Su mevcutsa, bir ay boyunca yiyeceksiz yaşayabilirler.Su olmadan iki hafta içinde ölürler.Evlerdeki mutfaklarda, lokanta, pastane ve fırınlarda bulunan kek, pasta, bisküvi, ekmek gibi çeşitli gıda maddelerini yerler.Üzerlerine pisliklerini bırakarak onları iğrenilecek şekilde kokuturlar.Evlerde kitaplar, dergilerin yaprak ve ciltleri gibi her türlü kağıt türünü yerler.Ayırt etmeksizin her şeyi yeseler de nişastalı yiyecekleri tercih ederler.Hububat, şekerli maddeler beslenmede ilk sırayı alırken peynir, et, duvar kağıtları ve ölü hayvanlar ikinci derecede istedikleri gıdalardır.Gıdaları bu yolla azalttıkları gibi pislikleriyle, leke ve koku bırakmalarının yanında mikrop taşımalarıyla insan sağlığına oldukça zararlıdırlar.

Diğer hamam böceği türleri gibi, oryantal hamam böceği de omnivordur ve gıda kırıntıları, çürüyen bitkiler ve hayvanlar ile beslenebilirler.Doğu hamam böceği su kaynaklarının yakınında toplanma eğilimindedir.Bu zararlı haşereler, dış alanda da yaşamını sürdürebildiği için bitkisel kalıntılar üzerinde de beslenebilir.Kuvvetli kesici ve çiğneyici ağız parçaları ile çok sert maddeleri (çorap, deri, kâğıt, tahta ve kumaşları dahi) bile kemirebilirler.

Doğu Hamam Böceği'nin Zararları

Doğu Hamam Böceği'nin Zararları

Oryantal doğu hamam böceğinin ekolojik sistemde önemli bir yeri olduğuna şüphe yok fakat; insanlar için henüz bilinen bir faydası gözlemlenememiştir.Dplaylı olarak insanlara zarar vermesinin en önemli nedeni, kanalizasyon, çöp atıkları, mutfak, banyo ve kapalı depolama alanları gibi nemli ve sağlıksız yerlerdeki besleme ve barınma alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Bu kaynaklardan gelen virüs, bakteri, mikrop dolu pislik, şark hamam böceği tarafından gıda maddelerine, yiyecek hazırlama yüzeylerine, tabaklara, mutfak eşyalarına ve diğer yüzeylere yayılır.Bu zararlı türü, rahatsız edilmediği sürece kendisini göstermez ancak genellikle karanlıkta ve ortam sakinleştiğinde hareketlenir.Bu yüzden insanlar, haşere ile karşı karşıya gelmeden istilanın farkına varamazlar.

Özellikle yaşlı ve çocuklarda sık sık ishal, alerjik sorunlar ve astım gibi rahatsızlıklar gerçekleşiyor ise, yaşadığınız alan bu böcekler tarafından istila edilmiş olabilir.Haşerenin istila ettiği alanlarda bulunan ev ve iş yerlerinde astımlı kişilerin büyük çoğunluğu bu zararlıların dışkı ve kalıntılarından etkilendiği çeşitli kaynaklar tarafından belirtilmektedir.Doğu hamam böceği, yiyebildiğinden çok daha fazla yiyeceği kirletir.Vücutlarında da bakteri, mikrop ve virüsler gibi hastalık üreten organizmalar bulunur.

Doğu hamam böcekleri kolera, tifo, verem, basilinin, Entamoeba coli, E. histolyrica, Balantridium coli, Dizanteri, Tüberküloz, Giardia intestinalis kistlerinin yayılmasında mekanik taşıyıcı olarak rol oynar.Genel olarak vücutlarındaki çeşitli noktalardan kokulu bir salgı üretirler ve bu tür koku reaksiyonları çeşitli gıdaların lezzetlerini etkiler.Oryantal hamam böceği popülasyonları yüksek olduğunda, bu salgılar infekte olan bölgede karakteristik bir kokuya neden olur.

Psikolojik olarak insanlar için Oryantal Doğu Hamam Böceği'nin görüntüsü ve varlığı oldukça rahatsız edici bir algı oluşturmaktadır.Genellikle gece aktif olduklarından dolayı görülmeleri ya da varlıklarından haberdar olunması durumunda, uyku bölünmeleri ve uykusuzluk gibi günlük hayatımızda olmazsa olmazımız olan sağlıklı yaşam özelliklerimizi kullanmamızı engelleyebilirler.Bu duruma genel olarak bakıldığında uykusuz bir insanın gün içerisinde verimli ve sağlıklı hareket etmesini zorlaştırabilir, hatta o günü tümüyle işlevsiz yaşamasına, çeşitli kaza ve sorunlara sebep olabilir.Özellikle işletmelerde bu haşerelerin istilası durumunda hem insan sağlığı hem de işletme prestijini olumsuz yönde etkilemektedir.Ayrıca; hamam böceği dışkısı ve dökülen derileri, insanların bir çoğunda deri döküntülerine, gözlerin aşırı sulanmasına, burun tıkanıklığına, astım ve hapşırma gibi alerjik tepkilerin ortaya çıkmasını sağlayan bir çok alerjen içerir.

Şark Hamam Böceği İlaçlaması Nasıl Yapılır?

Şark hamam böcekleri ile yapılacak kültürel mücadele de, zararlının yuvalanma ve üreme alanlarının ortadan kaldırılması en öncelikli durumdur.Binaların zemin ve giriş katlarında yuvalandıkları alanlar tespit edilmeli, yarık ve çatlaklar gerekli yalıtım çalışmaları yapılarak pürüzsüz hale getirilmelidir.Haşerenin beslenebileceği gıda kaynakları bina ve çevresinden hızlıca uzaklaştırılmalıdır. Özellikle apartmanlarda, aydınlık gibi alanlara açılan pencerelerde, mutlaka sineklik teli olmasına dikkat edilmelidir.Riskli alanlarda kâğıt ve benzeri maddeler, uzun süreli olarak tutulmamalıdır. Özellikle oluklu mukavva ambalajları yaşam alanlarına alınırken mutlaka gözle kontrol edilmelidir.Banyo zeminleri, mutfak tezgâh ve zeminlerinin uzun süre nemli bırakılmamasına özen gösterilmelidir.Oryantal hamam böceği şüphesi bulunan alanlarda feromonlu yapışkan tuzaklar kullanılabilir.Yerleştirilen tuzaklar birkaç gün arayla gözlemlenmeli ve istilanın durumu kontrol edilmelidir.Tuzaklar yuva ve çevrelerine yerleştirildiğinde etkin sonuç verecektir.

Oryantal doğu hamam böceği ile mücadele bir çok sebepten dolayı zorlaşabilir.Böyle bir durumda ilk yapılması gereken bu haşerelerin yaşam alanındaki polülasyonunu öğrenmek olmalıdır. Bunu öğrenmek için bu haşereler için özel olarak üretilmiş tuzaklar kullanılmaktadır.Mücadelede kullanılacak tuzakların tek amacı istilayı ortadan kaldırmak değildir.İstila şüphesi olan alanlarda tür teşhisi ve popülasyon yoğunluğunun tespiti için tuzaklar yerleştirilebilir.Bu sebeplerinin başında dişilerinin sürekli olarak bir yumurta kesesi ile dolaşması gelmektedir.Öleceğini hisseden böcek anında bu keseden kurtulur ve kendi ölse dahi arkasında 16–18 nimf ve yetişkin olacak yumurta bırakır.Mücadelede temel amaç; böceği strese sokmadan yok etmek olmalıdır.Sıvı ilaç böcekleri temas anında öldürse de, böceği strese soktuğu için yumurta kesesini de serbest bırakmasına yol açar.Yani anneyi öldürmüş ama bir çok doğacak yavruyu da serbest bırakmış olur.Sıvı ilaçlamada varolan hareşelerin yok edilmesi gerçekleşse de kesede bulunan yumurtalar bundan etkilenmezler.Koruyucu yöntemler için ise; borik asit, silika aerojel ve diyatomeli gibi jel esaslı ilaçlar, boşluklara ve saklanabilecekleri yerlere uygulanır.Koruyucu bariyer oluşturmak için kullanılan toz ilaç kullanımında da dikkatli olmalıdır.Çocukların veya evcil hayvanların temas edebileceği yerlere toz ilaç bırakılmamalıdır.Ayrıca tozların yiyecekleri kirletmemesi için gerekli önlemleri almak gerekir.Borik asit kullanarak engel konulan bölgelerden çocuklar mutlak suretle uzak tutulmalıdır. Granül böcek ilaçları, oryantal hamam böceği istilasına karşı etkin bir şekilde kullanılabilir.Granül yemin özellikle nemli alanlara dayanımının yüksek olmasından dolayı başarılı sonuçlar alınacaktır.

Genellikle geceleri karanlık ortamlarda aktif olmaları sayesinde kamufle konusunda çok iyi olan doğu hamam böcekleri, koloniler halinde yaşarlar ve alandan uzaklaştırılmaları da oldukça zahmetlidir.Başarılı bir mücadele için eğitim almış, analizi ve tespiti eksiksiz yapmış birinin incelemesinden sonra uygulamaya geçmesi gerekir.Marketlerde satılan hamam böceği ilaçlama ürünleri, bu haşerelerin yumurtalarını en korunaklı noktalara bırakması ve kendi ebatlarından daha dar alanlara saklanabilmeleri nedeniyle yeterince etkili olamaz.Çünkü bu malzemelerle yapılan uygulamalar, bütün hamam böceklerine ulaşamaz ve dolayısıyla da tekrar üremelerinin önüne geçemez.Hijyen kurallarına uygun olarak detaylı temizlik yapılması da, şark hamam böceği istilasının sona erdirilmesi için yeterli değildir.Amatör olarak yapılan hiçbir ilaçlama ve müdahale, bu böcekleri tam anlamıyla yok etmeyi başaramaz.Oryantal hamam böcekleri ile mücadele kapsamında uzmanlar tarafından geliştirilmiş iki tip mücadele yöntemi vardır.

Doğu hamam böceği ile mücadele yöntemlerinden en kolay olanı klasik jel ilaçlama uygulamasıdır.Jel ilaçlama henüz istila noktasına gelmemiş hamam böcekleri için uygulanır.Jel kıvamında hazırlanan karışım, içinde böceklerin hoşlandığı ve rahatlıkla kokusunu alarak bulduğu bir madde içerir ve bu ilaç için üretilmiş özel tabanca yardımıyla uygulanır.Bu yapışkan jellerin temel amacı; haşereyi yer yemez öldürmek için değil de, yuvalarına gidecek kadar zaman tanıması ve yuvalarını kökten kurutması için tasarlanıp geliştirilmiştir.Genellikle kapı ve pencerelerin pervazlarına, duvar çatlaklarındaki aralara, lavabo altlarına, mutfak dolaplarının ve çekmecelerin iç kesimlerine sıkılan bu ilacı yiyen doğu hamam böcekleri 8-18 saat içinde imha edilmiş olur.

Yedikleri yem ile karınları doymuş ve mutlu olarak yuvalarına dönen yamyam böcekler, yuvalarında ortalama 1 gün içerisinde ölürler.Kendi ölü türlerini de yiyen şark hamam böcekleri, birbirlerini yiyerek zehirlenirler.Adeta domino etkisi oluşturan bu döngü, ilacın etkisi geçene kadar devam eder.Jel ilaçlama yönteminde kullanılan yapışkan jel tabletlerin etkileri de oldukça uzundur, haftalarca etkili olmaktadır.Böylece yumurtalardan çıkan larvalar da yapışkan jellerden nasiplenecek ve üreyemeden yaşamları son bulacaktır.

bos

Diğer bir yöntem ise; likit (sıvı) ilaçlama yöntemidir.Bu yöntem genellikle istila edilmiş yaşam alanları için uygulanır.Yaşam alanının ya da hedef alanın tamamını veya çoğunluğunu sarmış doğu hamam böcekleri için en etkili yöntemdir.Sıvı ilaçlama uygulaması genel kullanıcı tarafından en fazla talep gören yöntemdir.Çünkü bu ilaçlama esnasında kesinlikle ilaçlanan ortamın terk edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.Yiyecek ve içecekler açıkta bırakılmadığı sürece, sağlık açısından en ufak sorun teşkil etmez.Bu yöntemle bir ev ilaçlaması yapıldığında, ilaçlamanın başarı oranının üst düzeyde ve etkili olması için, en az 3-4 gün boyunca uygulama alanında ıslak temizlik yapılmamalıdır.Burda dikkat edilmesi gereken nokta, sıvı ilaçlama yapılırken şark hamam böceklerinin yumurtaları ilaçlamadan ve ilaçların gücünden etkilenmez.Bu nedenle larvaların yumurtalardan çıkış sürelerine göre; belirlenen periyodlarla 1 ya da 2 defa daha aynı yoğunlukla ilaçlama tekrarlanır.Ortamda çok yoğun şekilde oryantal hamam böceklerinin bulunduğu zamanlarda, hem sıvı hem de jel ilaçlar olmak üzere her ikisinin de kullanılması gerekebilir.

Şark Hamam Böceği İlaçlamasında Akdeniz Hijyen!

Şark Hamam Böceği İlaçlamasında Akdeniz Hijyen!

Antalya'da ve Alanya başta olmak üzere tüm ilçelerinde işletmelere ve yaşam alanlarına profesyonel oriental hamam böceği ilaçlama hizmeti veren şirketimiz; uluslararası yasa ve normlara uygun olarak işletilmekte, gerekli izinlere ve sertifikalara (Biyosidal Ürün Uygulama İzin Belgesi) sahip olmakla birlikte, ulusal kriterlere uygun ve uluslararası standartlarda, Antalya bölgesinin genelinde ilaçlama hizmeti vermeye devam etmektedir.Ayrıca işletmemizde kullanılan ilaçlama ekipmanları ve malzemeleri; Sağlık Bakanlığı ve tüm ilgili kurumlarca onay almış olup, insan sağlığını tehlikeye atacak her türlü etkenden arındırılmış biosidal ürünlerden oluşmaktadır.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde her zaman başarılı grafik çizen firmamız Akdeniz Hijyen; Sağlık Bakanlığı'na bağlı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından hazırlanmış olan Biyosidal Ürünlerin Kullanım Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik şartlarını gözeterek böcek ilaçlama hizmetini vermektedir.Ayrıca uzman personelimiz ve çalışanlarımızın hepsi Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından verilen Biyosidal Ürün Uygulayıcı belgesine sahiptir.

  • Günün her saati (7/24) iletişim araçlarımızdan bize ulaşabilir, acil yardım talebinde bulunabilirsiniz.
  • Ücretsiz keşif sistemimiz sayesinde yaşam alanlarınızda olası tehdit unsurları ve doğu hamam böceği hakkında uzman ekibimiz tarafından bilgi ve destek verilmektedir.
  • Canlı destek operatörlerimiz aracılığıyla oryantal hamam böcekleriyle ilgili yaşadığınız sorun ya da problemler hakkında yardım ve destek verilmektedir.
  • Sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize ulaşarak her türlü şark hamam böceği ilaçlama sorunlarınız için yardım ve destek alabilirsiniz.
  • Çağrı merkezimizdeki operatörlerimiz her türlü oriental hamam böceği sorununuz, şikayet ve önerileriniz için sizin görüşlerinizi değerlendirmektedir.